هوش تجاری

هوش تجاری هوش تجاری به مجموعه تئوری‌ها، متدولوژی‌ها، فرایندها، معماری و تکنولوژی‌هایی که اطلاعات خام را به اطلاعات و دانش کارآمد و معنی‌دار تبدیل میکنند هوش تجاری یا Business intelligence گویند. البته عبارت “هوشمندسازی کسب و کار” نیز جزء عباراتی است که بعضی اوقات به عنوان مترادف معمول برای BI بکارمیرود.
با هوش تجاری می‌توان حجم زیادی از داده‌ها را پردازش نموده و از اطلاعات یا دانش معنادار حاصل از این پردازش فرصتهای تازه‌ای را برای توسعه کسب و کار ایجاد یا شناسایی نموده و از این راه به مزیت رقابتی موثر و پایداری دست یافت. این تاثیر و پایداری از آن جهت بالاست که دانش و اطلاعات حاصله مبتنی بر داده‌های خام و واقعی کسب و کار و یا احتمالا داده‌های خارجی مرتبط بوده و بیان‌گر رفتار موجودیت‌های مطرح در سامانه‌های اطلاعاتی یا کسب و کار باشند.
فناوری‌های BI دیدگاه‌های مختلفی از گذشته‌، حال و آینده را از کسب و کار توصیف و ترسیم میکنند و برای این منظور معمولا از فرایندهای زیر بهره می‌جویند:
* سامانه‌های گزارش‌گیری متنوع
* پردازش‌های آماری برخط
* تحلیل‌های آماری
* داده کاوی (Data mining)
* شناخت الگوهای رفتاری پنهان موجودیت‌های اطلاعاتی
* مدیریت راندمان کسب و کار
* فرایندهای پیچیده پردازش وقایع و رخدادها
* فرایند کاوی (Process mining)
* سنجش کسب و کار با معیارها
* متن کاوی
* تحلیل پیش‌بینانه
* سیستمهای توصیه گر

بصورت خلاصه شاید بتوان BI را بدین صورت تعریف نمود:
“بهبود و ارتقاء کسب و کار از طریق استفاده از نتایج تحلیلی پردازش داده، اطلاعات و دانش”

در این راستا بسیاری از مدرسین و دروس دانشگاهی صرفا با نگاه توصیف‌گرانه داده‌ها را پردازش میکنند و نام آن را BI می‌نهند، در حالیکه مفهوم  BI در واقع بکارگیری مستمر نتایج حاصل از تحلیل اطلاعات در بهبود و ارتقاء کسب و کار است که این بهبود میتواند در هریک از زمینه‌ها مانند ایجاد مزیت رقابتی، کاهش هزینه ویا افزایش رضایتمندی مشتریان تعریف شود.درباره ی عليرضا صائبي

فعلا در حوزه فناوری اطلاعات به مشاوره مشغولم ... کار در حوزه Business intelligence و بخصوص Text processing و SNA را دوست دارم ... احساس می‌کنم در این دو پردازش می‌توانم واقعیت‌های زیادی را ببینم ...

همچنین ببینید

قیمت تمام شده پروژه یا فرایند

یک روش ساده برای محاسبه تقریبی قیمت تمام شده پروژه یا فرایند (که در سامانه ...